Kdy je Valentýn a kdo byl?

Kdy je valentýn?

Kdy je Valentýn? Datum 14. února je dnem kdy se slaví Valentýn – svátek všech zamilovaných, svátek lásky. Toto datum je opředeno spoustou legend a příběhů.  Den svatého Valentýna, pro který se vžilo jen označení Valentýn (nebo sv. Valentýn) by měl být nejromantičtější den v roce. V tento den si partneři posílají dárky, květiny či sladkosti, zamilované SMS a ti originální i pohlednice. Aspoň něco z toho by mělo obsahovat srdce jako symbol opravdové lásky.

Valentýnské oslavy k nám doputovaly teprve v roce 1989 a celkem rychle se rozšířily. Lidé v Česku se ke svatému Valentýnu stavějí rozporuplně. Někteří jej s radostí dodržují, jiní jej považují za komerční výmysl znuděných Američanů. V USA je tradice valentýnských oslav a dárků k Valentýnu nejdelší a sahá už do 19. století.  Mnozí si myslí, že tradice vznikla v USA, ale podle historiků tento svátek vznikl v Evropě (více o historii zde). Do Ameriky se dostal až prostřednictvím přistěhovalců z Evropy. I u nás se do roku 1948 Valentýn slavil, i když trochu v jiné podobě než dnes.

Kdy je Valentýn? Nezajíma mě to…

Najdou se tací, kteří „mají Valentýna přeci celý rok“ a potom i nadšenci, kteří vůbec neřeší kdy je Valentýn a valentýnské dárky nerozdávají.

Kdo byl sv. Valentýn?

Sv. Valentýn byl knězem, který i přes zákaz tehdejšího římského císaře Claudia dále oddával zamilované páry. Protože se nechtěl vzdát svého náboženství (křesťanství), byl 14. února 269 před naším letopočtem zavražděn. Muž po sobě zanechal vzkaz pro svou milou, na který se podepsal Tvůj Valentýn.

Nezapomeňte tedy na to kdy je Valentýn. Valentýn a datum 14. února snad již nezapomenete a obdarujete všechny své blízké nějakou drobností. Udělejte krásnější den těm, které máte rádi. A to po celý rok a nejen 14.2.

 

Vyberte valentýnské dárky u nás. »